Звернення

міської комісії з питань безпечної життєдіяльності населення до мешканців м.Ніжина, щодо дотримання правил протипожежної безпеки.

Виконавчий комітет Ніжинської міської ради стурбований зростанням кількості  пожеж та інших надзвичайних подій. Так, за 2015 рік сталося 45 пожеж. Найбільше пожеж виникло в приватному житловому секторі – 19 (1 особа загинула). В багатоквартирних житлових будинках сталося 5 пожеж (1 особа травмована) .

 З метою попередження пожеж та інших надзвичайних подій загибелі та травмування мешканців нашого міста на них, міська комісія з питань безпечної життєдіяльності населення звертається до кожної родини, до кожного мешканця  Ніжина з застереженням безумовного виконання наступних основних правил протипожежної безпеки:

ДЛЯ МЕШКАНЦІВ БАГАТОПОВЕРХОВИХ БУДИНКІВ,

ПЕРСОНАЛУ УСТАНОВ, ОРГАНІЗАЦІЙ:

         1. Евакуаційні шляхи та виходи повинні утримуватись вільними, нічим не захаращуватись.

         2. Забороняється забивати та загромаджувати евакуаційні виходи, люки та драбини на балконах,  зберігати на них легкозаймисті та горючі речовини.

         3. Слідкуйте за справністю електромереж та користуйтесь лише справними електроприладами. При цьому  ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

   - застосовувати саморобні подовжувачі та електронагрівальні прилади, некалібровані плавкі вставки запобіжників  електромережі;

  - користуватись пошкодженими розетками, вимикачами, лампами;        

   - обгортати електролампи та світильники горючими матеріалами;

   - залишати без догляду увімкнені в електромережу нагрівальні прилади, телевізори, радіоприймачі, праски тощо;

   - користуватися смолоскипами, свічками, сірниками тощо, відвідуючи горища та підвали; користуватися електронагрівальними приладами (прасками, чайниками, кип’ятильники тощо) без негорючих підставок; вмикати одночасно до однієї розетки велику кількість споживачів.

4. Виходячи з помешкання, з’ясуйте чи вимкнені електроприлади, газове обладнання. Не використовуйте газові плити, духові шафи для обігріву приміщення.

5. Несправні опалювальні пристрої не повинні допускатись до експлуатації. Не намагайтеся самовільно втручатись у внутрішньобудинкову систему газопостачання. Встановлення газових приладів дозволяється проводити тільки працівниками спеціалізованих  організацій з оформленням відповідних документів.

6. В житлових будинках, квартирах  допускається зберігання не більше  10 л легкозаймистих горючих речовин.

7. Не залишайте дітей без нагляду дорослих. Не дозволяйте їх пустощі з вогнем. Зберігайте сірники та легкозаймисті матеріали в недоступних для дітей місцях.

8. Забороняється кидати до шахти сміттєпроводу, в підвали та горища непогашені недопалки, сірники, легкозаймисті матеріали. Люки сміттєпроводів повинні щільно зачинятися.

9. Виконуйте заходи протипожежної безпеки при користуванні засобами побутової хімії, під час ремонту приміщень з використанням лаків та фарб.

10. Кинутий непогашений недопалок, паління цигарок у ліжку, ліфті  може закінчитися трагічно.

ДЛЯ МЕШКАНЦІВ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ЖИТЛОВИХ  БУДИНКІВ:

1. Забороняється будівництво сараїв, гаражів та інших споруд без узгодження з архітектурно-планувальним бюро.

2. Розпалювати багаття та викидати непогашене вугілля, попіл на території житлових будинків, дач дозволяється на відстані не менше 15 м від житлових та господарських будівель і лише під наглядом дорослих. Забороняється розведення багать у вітряну погоду.

3. Встановлюючи газові балони для постачання газом кухонних та інших плит, треба дотримуватися вимог Правил безпеки в газовому господарстві та будівельних норм. Меблі та інші предмети з горючих матеріалів слід встановлювати не ближче 0,25 м від газових приладів.

4. Очищення димоходів від сажі потрібно проводити перед початком опалювального сезону, а також протягом усього опалювального сезону, але не рідше одного разу на 3 місяці. Димарі на горищі повинні бути відштукатурені та побілені.

5. Підлога з горючих матеріалів під топковим отвором повинна захищатися металевим листом розмірами не менше 0,5х0,7 м.

6. Відстань від печей до шаф та іншого майна повинна бути не менше 0, 7м, а від топкових отворів – не менше 1,25м.

7. При експлуатації пічного опалення не дозволяється:

- залишати печі, які топляться без догляду, або доручати догляд за ними  дітям;

- користуватися печами, які мають тріщини;

- розміщати паливо безпосередньо біля печей; сушити та складати на них одяг, дрова та інші предмети;

- застосовувати для розпалення печей легкозаймисті та горючі речовини;

- закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо.

У разі виникнення пожежі, або іншої надзвичайної події, негайно телефонуйте  за номером  "101", по можливості,  організуйте  евакуацію  людей, гасіння пожежі та збереження матеріальних цінностей.

           Пам’ятайте! Тільки суворе дотримання правил  проти пожежної безпеки допоможе зберегти Ваше життя та життя близьких людей!

Рекомендації щодо збирання та вживання дикорослих грибів

Восени збільшується кількість випадків отруєнь грибами. Серед основних причин – вживання неїстівних грибів або неправильно приготовлених умовно їстівних; старих або зіпсованих їстівних; вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації.

Щоб запобігти отруєнню грибами:

•Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках).

•Збирайте і купуйте тільки відомі вам їстівні гриби.

•Не збирайте гриби, які ростуть поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, у хімічно та радіаційно небезпечних зонах.

•Уникайте невідомих грибів, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення «бульба», оточене оболонкою; з пошкодженою поверхнею, старі, в’ялі, червиві або ослизлі; не збирайте пластинчаті види, оскільки отруйні гриби маскуються під них; уникайте «шампіньйонів» та «печериць», у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка білого кольору.

•Не куштуйте сирі гриби на смак.

•Викидайте забруднену нижню частину ніжки гриба. Гриби промивайте, у маслюків та мокрух знімайте з капелюшка слизьку плівку.

•Дикорослі гриби підлягають кулінарній обробці у день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.

•На початковому етапі обробки кип’ятіть гриби у воді 7-10 хв., після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

•Обов’язково вимочуйте або відварюйте умовно їстівні гриби, які збираєтесь засолювати (грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік), щоб позбутися гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунка.

•Не давайте гриби дітям, літнім людям та вагітним жінкам.

•Деякі гриби (зеленушка, синяк-дубовик та ін.) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. Водночас отрута розчиняється у взаємодії з алкоголем, що призводить до сильного отруєння.

•Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд, також може статись отруєння.

•Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть призвести до дуже тяжкого захворювання – ботулізму.

•Гриби, які довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10-15 хвилин.

Симптомами отруєння є нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, судоми, зниження артеріального тиску, мимовільне сечовиділення, пронос, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності. Первинні ознаки отруєння з’являються через 1-4 години після вживання грибів. Біль та нудота повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Перша допомога при отруєнні грибами:

1.Викличте «Швидку медичну допомогу». Не зволікайте, чекаючи на лікарів, – промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки, викличте блювання, натиснувши пальцями на корінь язика; коли промивні води стануть чистими, прийміть 4-5 пігулок активованого вугілля.

2.Випийте міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновивши водно-сольовий баланс.

3.З’ясуйте, хто ще вживав страву з грибів, яка призвела до отруєння, та проведіть профілактичні заходи.

Забороняється у разі отруєння вживати будь-які ліки та їжу, це може прискорити всмоктування токсинів у кишечнику.

Дотримання цих правил може зберегти ваше здоров’я та навіть життя, адже отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій постійно проводить профілактично-роз’яснювальну роботу з населенням щодо небезпеки вживання у їжу дикорослих грибів, нагадує правила їх збирання та приготування, перевіряє місця продажу грибів. Проте найпевніший спосіб вберегти життя та здоров’я – зовсім виключити з раціону дикорослі гриби.